Z ostatniej chwili

Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym

Rodzice dbają o to, aby ich dziecko było zawsze zdrowe, szczęśliwe i pełne energii. Niektórzy jednak robią swoim pociechom ogromną krzywdę. Mowa tutaj o słodyczach oraz braku dbania o ząbki. Bardzo często rodzice zamiast uczyć swoje dzieci zdrowego odżywiania, nagradzają je słodyczami. Jest to niebezpieczne dla zdrowia takiego malca, który już od najmłodszych lat jest uczony, że słodycze są dobre. Grozi to nie tylko otyłością, która w tym wypadku jest najmniejszym problemem, ale także powikłaniami w postaci chorób, które związane są ze zbyt dużą wagą.

Już od małego powinniśmy uczyć nasze dzieci szczotkować zęby i dbać o higienę jamy ustnej. Pierwszym etapem jest przyzwyczajenie do szczotkowania. Najlepiej zaopatrzyć się w silikonową szczoteczkę, która nakłada się na palec i myje dziąsła. Kiedy pojawi się pierwszy ząbek, wtedy kupujemy dwie szczoteczki. Jedna będzie do szczotkowania, a druga do zabawy, aby malec zapoznawał się z nowym „sprzętem”.

Przygotowanie i tłumaczenia

Musimy pamiętać, że jak tylko pojawią się pierwsze ząbki, to musimy pomyśleć o wizycie u dentysty. Nie musi oczywiście nic się dziać z ząbkami, ale pierwsza kontrola powinna się odbyć, aby przyzwyczaić dziecko do fotela oraz stomatologa w kitlu. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby dziecka nie wystraszyć. Czyli jak coś zbroi lub też nie chce szorować ząbków nie straszymy go „złym panem dentystą”, ponieważ później maluch za żadne skarby nie da nam się posadzić na fotelu. Używanie takich argument jest kiepskim pomysłem. Maluch musi wiedzieć, dlaczego ma szczotkować zęby i że stomatolog jest potrzebny. Warto wspomnieć, że leczy on zęby i pomaga, kiedy bolą.

Pierwsza wizyta powinna się odbyć wtedy, kiedy dziecko ma około 2 lata. Nie ma jednak ściśle określonej zasady, co do wieku, ponieważ może się okazać, że dziecko zacznie ząbkować wcześniej. Kiedy taki mleczak się pojawi, to na wizytę możemy się udać. W jakim celu? Niektórym wydaje się, że skoro dzieci maja mleczne zęby, to nie tylko mogą jeść słodycze, ale także nie ma sensu dbać o higienę jamy ustnej, ponieważ takie zęby i tak wypadną. Jest to błędne myślenie, gdyż, jeśli mleczaki zostaną zaatakowane przez próchnicę, to żeby stałe, które wyrosną, także będą nią zarażone. Próchnica jest niebezpieczna, szczególnie trzeba unikać jej powikłań, które prowadza do utraty zębów. Dlatego, na pierwszej wizycie, dentysta może przeprowadzić lakowanie zębów. Dzięki temu, będą one chronione przed próchnicą. Trzeba jednak pamiętać, że z dzieckiem będziemy musieli uczęszczać do stomatologa za każdym razem jak tylko pojawią się nowe ząbki. 

 

Autorzy portalu

logo-footer

Strona poświęcona stomatologii zachowawczej oraz dziecięcej. U nas dowiesz się m.in jak leczyć próchnicę oraz jakie są rodzaje wypełnień. Zapraszamy do czytania.

Często czytane

Jak dbać o zęby dziecka, aby zapobiec próchnicy
Jakie zabiegi wykonuje się na zębach mlecznych ?
Fluor i jego zbawienna rola w diecie dziecka

Świeże newsy branżowe

Rodzaje wypełnień stomatologicznych
Jakie usługi wykonuje się w ramach stomatologii zachowawczej?
Czym jest opatrunek leczniczy w stałym zębie i kiedy się go zakłada?
© Copyright Pamieta-my. All Rights Reserved.