Z ostatniej chwili

Odbudowę złamanego zęba za pomocą wkładów z włókna szklanego

Nasze zęby ulegają uszkodzeniom a następne po kilkudziesięciu latach wypadają. Jest to dla nas całkowicie normalne. Jednak nie jest prawidłowe wtedy, kiedy tracą zęby ludzie młodsi. Co zwykle powoduje ubytki? Znana nam dobrze próchnica jest w tym wypadku winowajcom. Powoduje ona mnóstwo różnych chorób naszego uzębienia, które zwykle prowadzą do silnych bólów, a na końcu do utraty zębów.

Możemy jednak tego skutecznie unikać. Trzeba jednak wiedzieć jak dobrze to robić. Przede wszystkim musimy odstawić słodycze. Jest to bardzo trudne szczególnie dla tych, którzy są od nich całkowicie uzależnieni. Ale nie ma innego wyjścia, ponieważ to cukier powoduje próchnice. A konkretniej są to bakterie, które się nim żywią produkując szkodliwe dla naszych zębów kwasy, które je rozpuszczają. Dlatego, spożycie słodyczy powinno być ograniczone, a najlepiej zaprzestane całkowicie. To samo tyczy się napojów słodzonych oraz gazowanych typu cola. Wszystko, w czym znajduje się cukier nie powinno być przez nas spożywane. Możemy korzystać z zamienników, które mają taki sam smak, ale za to nie powodują próchnicy i są znacznie mniej kaloryczne. Są to np. erytrytol, melasy, syropy z daktyli lub klonowe czy też ksylitol. Ostatnia substancja powinna szczególnie zagościć w naszym domu, ponieważ jest ona nie tylko słodka, ale działa przeciwpróchniczo.

Odbudowa złamań

Jeśli zęby zaatakowane są przez próchnicę, to ulegają niszczeniu, powstają ubytki i są one bardzo osłabione. Takie osłabienia, mogą powodować nawet złamania zębów. Jednak, jeśli dotknie nas taka sytuacja, to nie ma się, co obawiać, ponieważ takiego zęba można jeszcze odbudować. Zwykle w tym celu wykorzystuje się wkład koronowo-korzeniowy. Jest to konstrukcja protetyczna, która osadzona zastaje na stałe w jamie ustnej pacjenta. Dzięki temu, korzeń jest wzmocniony i można na nim umocować koronę protetyczną czy też filar protetycznego mostu. Najczęściej w gabinetach stomatologicznych stosuje się standardowe wkłady korzeniowo-kanałowe, ponieważ ich cena jest najbardziej przystępna. Są one produkowane w bardzo różnych kształtach i rozmiarach. Doskonale spełniają swoją funkcję w przypadku tymczasowych konstrukcji czy też rekonstrukcji natychmiastowej. Są on wytwarzane z metalu lub włókna szklanego. Zawsze w przypadku wkładów wykonywanych indywidulnie najpierw jest przeprowadzane leczenie endodontystyczne. Kanał korzeniowy zostaje poszerzony przy użyciu wierteł. Opracowywane są później tkanki zęba i na końcu wykonuje odcisk światła kanału. Odcisk wysyła się do laboratorium i po jakimś czasie gotowy wkład zostaje umieszczony na swoim miejscu. Na tymże filarze osadzana jest korona protetyczna.

 

 

Autorzy portalu

logo-footer

Strona poświęcona stomatologii zachowawczej oraz dziecięcej. U nas dowiesz się m.in jak leczyć próchnicę oraz jakie są rodzaje wypełnień. Zapraszamy do czytania.

Często czytane

Jak dbać o zęby dziecka, aby zapobiec próchnicy
Jakie zabiegi wykonuje się na zębach mlecznych ?
Fluor i jego zbawienna rola w diecie dziecka

Świeże newsy branżowe

Rodzaje wypełnień stomatologicznych
Jakie usługi wykonuje się w ramach stomatologii zachowawczej?
Czym jest opatrunek leczniczy w stałym zębie i kiedy się go zakłada?
© Copyright Pamieta-my. All Rights Reserved.