Z ostatniej chwili

Leczenie zębów mlecznych

Jeśli mamy dzieci, to chcemy, aby nie miały one żadnych problemów zdrowotnych, ale rosły i rozwijały się prawidłowo. Dlatego też, rodzice powinni pod tym względem zadbać o swojego malucha na każdym poziomie rozwoju. Już od małego trzeba dzieci uczyć zasad zdrowego żywienia oraz prawidłowych nawyków, które pozwolą utrzymać zdrowie.

Aby być zdrowym, należy mieć zdrowe zęby. Większość zapewne zastanawia się, co ma to do rzeczy. Ma i to bardzo dużo. Jeśli nasze zęby nie są zdrowe, to znaczy, że o nie dbamy. Jeśli nie dbamy, to zaczynają się psuć. Wszystko jednak początkuje próchnica, na którą jest narażone mnóstwo ludzi na świecie. To ona powoduje inne choroby, które nie tylko niszczą zęby, ale także doprowadzają do tego, że je tracimy. Mając małe dzieci, musimy pamiętać o tym jak groźna jest próchnica i co powoduje. Jeżeli nie zatroszczymy się o pierwsze ząbki pociech, to później będą tego przykre konsekwencje. Jak zapobiegać rozwojowi próchnicy? Przede wszystkim nie wolno dawać dziecku dużo słodyczy. Jest to najgorsze, co możemy zrobić jego zębom. Im więcej cukru tym większa pożywka dla bakterii, które powodują próchnicę. Dlatego, jeśli nie chcemy całkowicie odstawiać cukru u dziecka, to go przynajmniej ograniczmy i czytajmy składy produktów, jakie kupujemy.

Pamiętaj o szczoteczce

Bardzo ważną kwestią jest także szczotkowanie zębów. Już od malucha, kiedy tylko wyjdzie pierwszy ząbek należy uczyć dziecko szczotkowania i przyzwyczajać do codziennej higieny jamy ustnej. Niekiedy jest bardzo ciężko przekonać malucha do pasty i szczotki, dlatego musimy dać mu przykład i sami na jego oczach szczotkować własne zęby. Jak pierwszej szczoteczki możemy użyć silikonowej nakładki na palec, ale jak tylko pojawi się pierwszy ząb, lepiej stosować szczotkę dla dzieci. Pamiętaj, aby przez pierwsze lata życia dziecka unikać pasty z fluorem. Kiedy maluch będzie miał 5 lat, poradzi sobie już sam z czyszczeniem, trzeba jednak malca mieć na oku.

Wizyta u dentysty

Chciałabyś iść z malcem na kontrolę i zastanawiasz się czy to dobry pomysł? Jak najbardziej. Jak tylko skończy 2 lata, powinniśmy regularnie odwiedzać z nim stomatologa. Dzięki temu, znacznie wcześniej oswoi się z fotelem oraz zaglądaniem do buzi.

A co jeśli pojawią się kłopoty? Wtedy należy, czym prędzej udać się do dentysty, aby określił czy leczenie jest konieczne. Pierwszą z metod leczenia takich ząbków jest lapisowanie. Wykonuje się ten zabieg na mlecznych zębach, które zaatakowała próchnica i polega na pokryciu ich specjalnymi preparatami, które mają działanie bakteriobójcze, utwardzające, a także spowalniają postęp choroby. Kolejnym sposobem na leczenie zębów mlecznych jest laser. Nie trzeba wtedy używać wiertła, którego maluch by się przestraszył. Wiązka lesera oczyszcza chore miejsce. Metoda jest droga i w Polsce mało dostępna. Innym sposobem jest żel, który usuwa próchnicę z zębów lub abrazja powietrzna czy stosowanie ozonu.

 

 

Autorzy portalu

logo-footer

Strona poświęcona stomatologii zachowawczej oraz dziecięcej. U nas dowiesz się m.in jak leczyć próchnicę oraz jakie są rodzaje wypełnień. Zapraszamy do czytania.

Często czytane

Jak dbać o zęby dziecka, aby zapobiec próchnicy
Jakie zabiegi wykonuje się na zębach mlecznych ?
Fluor i jego zbawienna rola w diecie dziecka

Świeże newsy branżowe

Rodzaje wypełnień stomatologicznych
Jakie usługi wykonuje się w ramach stomatologii zachowawczej?
Czym jest opatrunek leczniczy w stałym zębie i kiedy się go zakłada?
© Copyright Pamieta-my. All Rights Reserved.