Z ostatniej chwili

Leczenie próchnicy

W dzisiejszych czasach, bardzo dużą rolę w życiu większości ludzi odgrywa wygląd zewnętrzny. Każdy chce być coraz ładniejszy i podziwiany. Zajmując się jednak kwestiami zewnętrznego wyglądu zapominamy o naszym wnętrzu. Bardzo często zaniedbujemy nasze żeby. Zwykle wynika to z fakty, że obawiamy się bólu, a także czekania w kolejce. Ci, którzy preferują wizyty prywatne są z kolei narażeni na dość spore koszty leczenia. Jeszcze inni nie są po prostu zainteresowani usługami stomatologa.

Odwiedzanie dentysty powinno wejść nam w krew, w gabinecie należy się pokazać raz na pół roku, aby lekarz dokonał przeglądu i powiedział nam czy z uzębieniem wszystko w porządku. Im wcześniej zgłosimy się do lekarza i zdamy sobie sprawę z tego jak jest to ważna kwestia, tym mniej poniesiemy kosztów leczenia. Zwykle zgłaszamy się do dentysty dopiero wtedy, kiedy zaczyna nas boleć ząb. Jednak, jeśli boli on nas dłuższy czas, to zwykle okazuje się, że doprowadziliśmy go do takiego stanu, że trzeba przeprowadzać leczenie kanałowe. Zwykle takie skutki powoduje próchnica, która jest przyczyną wielu chorób zębów.

Zapobiegaj póki czas

Znacznie lepszym rozwiązaniem niż leczenie, jest zapobieganie. Trzeba jednak wiedzieć jak to robić. Przede wszystkim, nie należy zapominać o tym, że trzeba szczotkować zęby minimum dwa razy dziennie. Znacznie lepiej byłoby to robić po każdym posiłku, ale nie każdy ma taką możliwość. Zamiast tego, np. po drugim śniadaniu, wystarczy, że przepłukamy usta czysta wodą. Jeśli jemy coś kwaśnego czy pijemy kawę, to także powinniśmy to zrobić, aby nie zdążyły się namnożyć bakterie. Unikniemy także przebarwień.

Bardzo ważne jest także odżywienie się. W zależności od tego, co jemy jesteśmy zdrowi lub nie. Należy przede wszystkim spożywać duże ilości warzyw, owoców, orzechów, nasion, a także pić świeżo wyciskane soki. Powinniśmy jednak unikać słodyczy, kawy, napojów gazowanych oraz słodzonych. Jeśli kupujemy coś w sklepie, popatrzmy na skład. Warto zamiast np. jogurtów owocowych, kupować te naturalne. W gotowych owocowych znajdziemy mnóstwo cukru, który jest uwielbiany przez próchnicę. W domu możemy sami dosypać owoce do jogurtu i posłodzić np. miodem.

Pomoc od zaraz

Jeśli próchnica cię dopadła zanim zdążyłeś zmienić dietę, musisz wiedzieć jak się jej pozbyć. Jedną z metod leczenia próchnicy jest remineralizacja. Ten sposób jest jednak skierowany do tych, którzy mają dopiero początki próchnicy. Występuje ona w postaci plamek ciemnych lub białych na zębach. Takie miejsca zostają oczyszczone i posmarowane specjalnym żelem lub lakierem, który odbudowuje uszkodzenia. Sposobem mniej lubianym jest plombowanie. W tym przypadku, trzeba już niestety użyć wiertła. Można także użyć żelu lub lasera, ale są to metody mniej powszechne i nie zastępują całkowicie borowania. Następnie po wyczyszczeniu miejsca, ubytek jest wypełniany plombą. 

 

Autorzy portalu

logo-footer

Strona poświęcona stomatologii zachowawczej oraz dziecięcej. U nas dowiesz się m.in jak leczyć próchnicę oraz jakie są rodzaje wypełnień. Zapraszamy do czytania.

Często czytane

Jak dbać o zęby dziecka, aby zapobiec próchnicy
Jakie zabiegi wykonuje się na zębach mlecznych ?
Fluor i jego zbawienna rola w diecie dziecka

Świeże newsy branżowe

Rodzaje wypełnień stomatologicznych
Jakie usługi wykonuje się w ramach stomatologii zachowawczej?
Czym jest opatrunek leczniczy w stałym zębie i kiedy się go zakłada?
© Copyright Pamieta-my. All Rights Reserved.