Z ostatniej chwili

Jaki rodzaj znieczulenia wybrać do leczenia kanałowego?

Nikt z nas nie lubi wizyt u dentysty. Jest to całkowicie normalne, ponieważ kojarzy się nam z borowaniem, wyrywaniem i wszelkimi zabiegami na zębach, które nie należą do przyjemnych. Niestety, niekiedy nie mamy innego wyjścia i do stomatologa wybrać się musimy. Zwykle przyczyną takiej decyzji jest nasilający się ból zęba.

Jeśli trwa on dłużej niż dwa dni i jest samoczynny, to może się okazać, że trzeba będzie przeprowadzić zabieg endodoncji. Nazwa zapewne znana Ci nie jest, ponieważ najczęściej mów się na ten zabieg leczenie kanałowe. Tego jednak nikt nie lubi. Może, jeśli przekonasz się jak to wygląda, czym dokładnie jest takie leczenie, to Twoje obawy będą mniejsze.

Czym jest endodoncja?

Dzięki takiemu zabiegowi, ząb, który jest w bardzo kiepskim stanie można odratować. Czyli nie trzeba będzie go wyrywać, ale da się jeszcze wyleczyć. Oczywiście, nie każdy przypadek, ale często istnieje taka możliwość. Cały zabieg polega na pozbywaniu się nerwów zęba i martwej tkanki. Następnie kanały są czyszczone i zaklejane. Korona zęba zostaje odbudowana. Jeśli boisz się zabiegu, to zastanów się czy lepiej byłoby wyrwać zęba. Jest to jeszcze, mniej przyjemne. Dlatego, nie należy zwlekać z wizyta u dentysty.

Leczenie bez bólu

Bardzo ważnym elementem całego zabiegu jest podanie znieczulenia. To dzięki niemu nie czujesz bólu w trakcie dokonywania wszelkich czynności przez lekarza. Nie wszyscy jednak te część i się jej obawiają. Najgorszy w tym przypadku nie jest sam preparat, ale podanie zastrzyku. Wielu ludzi odmawia chodzenia do dentysty nawet, jeśli boli ich ząb. Pamiętaj jednak, że powikłania oraz zabieg bez znieczulenia byłby znacznie gorszym doświadczeniem i bardziej bolesnym. Co więcej, stomatolog po podaniu znieczulenia, nie musi się obawiać tym, że pacjent podskoczy na krześle, kiedy ten trafi na miejsce szczególnie bolesne.

Do wyboru są dwa rodzaje znieczulenia. Pierwsze z nich to nasiękowe. Jest to dobrze znany nam zabieg wstrzykiwania preparatu w dziąsło. Przedostaje się on do wierzchołka korzenia naszego zęba i znieczula go. Jednak taki rodzaj znieczulenia nie sprawdza się w każdym przypadku przypadku dolnych zębów trzonowych należy użyć nieco innego znieczulenia. Jest nim znieczulenie przewodowe. Ten zabieg polega na odcięciu pnia nerwu, czyli przerwaniu przewodnictwa. Nie masz się jednak, czego obawiać, gdyż lekarz nie robi tego przy pomocy skalpela, ale podaje środek znieczulający w to miejsce. Wprowadzić go można zarówno bezpośrednio do nerwu jak i do okolic pnia nerwu. Należy takie znieczulenie do mniej przyjemnych, ponieważ po nim nie sztywnieje nam tylko warga i dziąsło jak w przypadku poprzedniego, ale całą połowa twarzy.

 

 

 

Autorzy portalu

logo-footer

Strona poświęcona stomatologii zachowawczej oraz dziecięcej. U nas dowiesz się m.in jak leczyć próchnicę oraz jakie są rodzaje wypełnień. Zapraszamy do czytania.

Często czytane

Jak dbać o zęby dziecka, aby zapobiec próchnicy
Jakie zabiegi wykonuje się na zębach mlecznych ?
Fluor i jego zbawienna rola w diecie dziecka

Świeże newsy branżowe

Rodzaje wypełnień stomatologicznych
Jakie usługi wykonuje się w ramach stomatologii zachowawczej?
Czym jest opatrunek leczniczy w stałym zębie i kiedy się go zakłada?
© Copyright Pamieta-my. All Rights Reserved.