Z ostatniej chwili

Jak dbać o zęby dziecka, aby zapobiec próchnicy

Każda mama chce, aby jej pociecha była zdrowa i zawsze pełna życia. Jednak nie każda ma świadomość, że sprawiając różne prezenty swojemu dziecku i nagradzając go słodyczami robi mu krzywdę. Bardzo często mamy do czynienia z sytuacją, że widzimy jak jakaś mama daje dziecku lizaka, kiedy zaczyna płakać lub mówi, że jeśli zje obiad od końca to dostanie batonika.

Jest to bardzo złe postępowanie, ponieważ dziecko niczego nie będzie chciało zrobić, jeśli nie dostanie nagrody, czyli czegoś słodkiego. Nie chodzi tu oczywiście o dam fakt złego wychowania, ponieważ każdy ma swoje metody i to jego sprawa. Kwestia, która jest jednak niekorzystna dla malucha, to próchnica. Wiadomo, że po umyciu zębów nie nagrodzimy pociechy cukierkiem, dlatego nie będzie ona chciała ich szczotkować. Sami także nie zmusimy do tego, gdyż niektóre dzieciaki są bardzo uparte. Jeśli więc zaczniemy ignorować tak ważną kwestię jak szczotkowanie zębów, to nasze dziecko będzie miało w przyszłości problemy z zębami i to całkiem poważne.

Najważniejsze szczotkowanie

Musimy wiedzieć, że jeśli zaniedbamy ten fakt u naszego dziecka już w tym momencie, kiedy będzie ono małe, to później nie będziemy w stanie tego zmienić. Dlatego, trzeba takiemu maluchowi tłumaczyć, że higiena jamy ustnej jest konieczna. Nie wolno jednak robić tak jak niektórzy, czyli straszyć dentystą. Nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ kiedy przyjdzie pora na pierwszą wizytę, to maluch będzie przerażony. Powinien on wiedzieć, że idzie do stomatologa nie po to, aby zrobił on mu krzywdę i powyrywał ząbki, ale po to, aby mu pomógł. Podczas szczotkowania i w próbach namówienia malca na włożenie szczotki do zębów. Lepiej, więc nie używać takich słów jak straszny dentysta, ale zastosować inne środki.

Dlaczego szczotkowanie jest tak ważne?

Po co mam szorować zęby? Czy nie lepiej dać spokój maluchowi skoro to dopiero jego pierwsze ząbki? Kategorycznie nie. Niestety, wiele mam popełnia ten błąd i widzimy dzieciaki, które już pierwsze zęby mają czarne. Dzieje się tak, ponieważ zaniedbują one higienę u swoich pociech, ale równocześnie, pozwalają im jeść słodycze. Powoduje to próchnicę, która nie utrzymuje się…ę na mlecznych zębach, ale także przechodzi na zęby stałe. Tak, więc zamiast czekać aż wyrosną zdrowe i mocne zęby, zobaczymy już pokryte próchnicą.

Bardzo ważne oprócz szczotkowania jest także odżywianie. Nasz maluch musi, więc jeść zdrowo. Nie trzeba całkowicie rezygnować ze słodkości, ale najlepiej ograniczyć ich liczbę. Szczególnie należy unikać krówek oraz gum, które przykleją się do zębów. Kategorycznie odstawić także napoje gazowane typu cola czy pepsi, ponieważ bardzo niszczą one zęby. Najlepiej jest jeść rzeczy, które dodatkowo „szczotkują „ zęby. Są to np. grzanki czy inne twarde rzeczy.

 

 

Autorzy portalu

logo-footer

Strona poświęcona stomatologii zachowawczej oraz dziecięcej. U nas dowiesz się m.in jak leczyć próchnicę oraz jakie są rodzaje wypełnień. Zapraszamy do czytania.

Często czytane

Jak dbać o zęby dziecka, aby zapobiec próchnicy
Jakie zabiegi wykonuje się na zębach mlecznych ?
Fluor i jego zbawienna rola w diecie dziecka

Świeże newsy branżowe

Rodzaje wypełnień stomatologicznych
Jakie usługi wykonuje się w ramach stomatologii zachowawczej?
Czym jest opatrunek leczniczy w stałym zębie i kiedy się go zakłada?
© Copyright Pamieta-my. All Rights Reserved.