Z ostatniej chwili

Jak dbać o zęby, aby zapobiegać konieczności leczenia endodontycznego?

Boisz się leczenia kanałowego? A wiesz, na czym ono dokładnie polega? Jeśli nie, to czas zaopatrzyć się w te wiedzę, aby takich zabiegów się nie obawiać. Dzięki leczeniu kanałowemu, możemy zachować nasze poszczególne zęby, nawet, jeśli są silnie wyniszczone. Winowajca jest tutaj próchnica, która niszczy miazgę okołowierzchołkowych tkanek. Zwykle oznaka tego, że wymagane jest leczenie kanałowe jest ból. Jeśli jest to samoistne odczucie oraz trwa dłużej niż dwa dni, to zwykle bez leczenia endodontycznego się nie obejdzie. Sam zabieg polega na usuwaniu nerwów z wnętrza zęba. Cały proces jest wykonywany na znieczuleniu, gdyż mógłby wywoływać silny ból u pacjenta. Kanały po nerwach są oczyszczane, a następnie wypełniane.

Działaj dopóki nie jest za późno

Jak mogłeś się dowiedzieć z poprzedniego akapitu, przyczyną bólu oraz leczenia kanałowego jest próchnica. To ona sprawia, że nasze żeby maja coraz większe i większe ubytki, a następnie zaczynamy je stopniowo tracić. Możemy jednak w porę tego uniknąć. Jak to robić? Przede wszystkim, podstawową kwestią jest dbanie o jamę ustną. Musimy szczotkować zęby przynajmniej dwa razy dziennie. Jeśli nie mamy możliwości robić tego po każdym posiłku, to wystarczy po drugim śniadaniu wypłukać usta zimną wodą. Bardzo ważne jest to, jak przykładasz się do szczotkowania. Powinieneś robić to przez dwie minuty, a także docierać szczoteczką do każdego zakamarka oraz każdego zęba. Istotna jest także część wewnętrzna zębów, czyli ta, która dotykamy językiem, kiedy mamy zamknięte usta. To tam, zbiera się kamień.

Po każdym myciu powinniśmy użyć nici dentystycznej, aby pozbyć się wszelkich resztek, z którymi nie poradziła sobie szczoteczka. Następnie trzeba wypłukać usta płynem do płukania jamy ustnej.

Wizyty u stomatologa

Mimo iż nie każdy lubi odwiedzać dentystę, to niestety trzeba do niego chodzić na kontrolę. Jest to istotne szczególnie dla tych, którzy mają wrażliwe zęby. Są one znacznie bardziej podatne na wszelkie uszkodzenia. Jeśli nie odczuwasz bólu zęba lub nic innego się nie dzieje, to wystarczy, że zgłosisz się na kontrole raz na pół roku. Jeśli coś nam dolega, to oczywiście wcześniej. Zwykle dentystka uwzględnia to, że kogoś boli i nawet, jeśli są długie kolejki, to stara się zapisać jak najwcześniej.

Im częściej będziemy pokazywać u dentysty, tym mniejsze szanse na to, że doprowadzimy jamę ustną do takiego stanu, że trzeba będzie uciec się do leczenia endodontycznego. W przypadku, kiedy jakiś ząb będzie ulegał nadmiernemu niszczeniu, stomatolog poinformuje nas o tym i zajmie się nim. 

 

Autorzy portalu

logo-footer

Strona poświęcona stomatologii zachowawczej oraz dziecięcej. U nas dowiesz się m.in jak leczyć próchnicę oraz jakie są rodzaje wypełnień. Zapraszamy do czytania.

Często czytane

Jak dbać o zęby dziecka, aby zapobiec próchnicy
Jakie zabiegi wykonuje się na zębach mlecznych ?
Fluor i jego zbawienna rola w diecie dziecka

Świeże newsy branżowe

Rodzaje wypełnień stomatologicznych
Jakie usługi wykonuje się w ramach stomatologii zachowawczej?
Czym jest opatrunek leczniczy w stałym zębie i kiedy się go zakłada?
© Copyright Pamieta-my. All Rights Reserved.