Z ostatniej chwili

Etapy leczenia kanałowego

Lubisz swój uśmiech? A może chciałbyś mieć jeszcze bielsze zęby? Jeśli tak, to na pewno dbasz o to, aby cały czas jama ustna dobrze się prezentowała. Ale jak to wygląda od środka? Jeśli podoba nam się nasz uśmiech lub chcemy go polepszyć, to trzeba do tego dążyć poprzez odpowiednią higienę. Zabiegi tylu wybielanie, nie jest zbyt zdrowe i korzystne dla naszych zębów, jeszcze gorszym pomysłem jest robienie tego samemu w domu. Może się to skończyć nie tylko nadwrażliwością zębów, ale także przebarwieniami, które bardzo nieestetycznie wyglądają. Dodatkowo, w takich preparatach, które zwykle kupujemy przez Internet znajdują się substancje, które mogą nas otruć.

Jeśli chcesz uniknąć leczenia kanałowego, to musisz dbać odpowiednio o zęby. Jeśli będziesz to robił, to szanse na ten zabieg są bardzo małe. Jeśli jednak się okaże, że zabieg będzie konieczny, to musisz wiedzieć, na czym on polega, aby się nie obawiać.

Czym jest leczenie kanałowe i co je powoduje?

Dzięki leczeniu endodontystycznemu możemy zachować nasze zęby i nie ma konieczności ich usuwania. Nawet, jeśli są one mocno zniszczone to zwykle da się je odratować. Taki stan naszego uzębienia powoduje próchnica. Jednak we wczesnym stadium tak się jeszcze nie dzieje. Dopiero, kiedy próchnica na dobre zaatakuje ząb, wtedy zaczyna być on niszczony. Próchnica niszczy miazgę okołowierzchołkowych tkanek.

Każdy ząb, ma różna ilość kanałów. W zależności od tego czy są to żeby sieczne, które mają jeden kanał czy też dolne dwójki, które mają ich dwa jest mniej lub więcej pracy. Największą ilość kanałów mają zęby trzonowe. Górne szóstki mają trzy lun cztery, a zdarzają się także żeby, które mogą mieć więcej. Jednak ilości jak sześć czy siedem zdarzają się naprawdę bardzo rzadko.

Kolejność działań w leczeniu kanałowym zapewne już się domyśliłeś, że cały zabieg poprzedza bardzo ważna czynność, jaką jest podanie znieczulenia. Jest to konieczne, ponieważ inaczej całemu zdarzeniu towarzyszyłby ból. Jest on jednak znacznie silniejszy niż przy zwykłym borowaniu zęba. Następnie stomatolog przystępuje do otwarcia komory zęba i usunięcia martwej tkanki lub też żywej miazgi z wnętrza zęba. W kolejnym etapie dentysta znajduje ujścia kanałów – jest to najdłuższy i najbardziej pracochłonny zabieg. Następnie opracowywane są mechanicznie kanały przy użyciu specjalnych narzędzi. W ostatniej części kanały są wypełniane i robione jest zdjęcie RTG. Po całym zabiegu, korna zęba jest odbudowywana.

 

 

Autorzy portalu

logo-footer

Strona poświęcona stomatologii zachowawczej oraz dziecięcej. U nas dowiesz się m.in jak leczyć próchnicę oraz jakie są rodzaje wypełnień. Zapraszamy do czytania.

Często czytane

Jak dbać o zęby dziecka, aby zapobiec próchnicy
Jakie zabiegi wykonuje się na zębach mlecznych ?
Fluor i jego zbawienna rola w diecie dziecka

Świeże newsy branżowe

Rodzaje wypełnień stomatologicznych
Jakie usługi wykonuje się w ramach stomatologii zachowawczej?
Czym jest opatrunek leczniczy w stałym zębie i kiedy się go zakłada?
© Copyright Pamieta-my. All Rights Reserved.