Z ostatniej chwili

Czym jest opatrunek leczniczy w stałym zębie i kiedy się go zakłada?

Chcesz mieć piękny uśmiech? Jeśli tak, to na pewno dbasz o swoje zęby, aby były zdrowe i mocne. Jednak szczotkowanie to nie wszytko. Niektórym wydaje się, że jeśli raz dziennie wyszczotkują zęby, to będą one białe i piękne. Tak to jednak nie przebiega. Wymagają one stałej opieki i pielęgnacji. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że trzeba je szorować minimum dwa razy dziennie. Po każdym myciu, musimy użyć nici dentystycznej, aby pozbyć się spomiędzy zębów resztek jedzenia, z którymi nie dała sobie rady nasza szczoteczka.  Bardzo istotne jest także płukanie ust płynem do higieny jamy ustnej.

Jeśli chcesz, aby Twoje zęby nie zostały zaatakowane przez próchnicę, to musisz także uważać na to, co jesz i pijesz. W tym przypadku, szczególnie szkodliwe są wszelkie słodkości, czyli produkty, które zawierają cukier. Jest to wróg naszych zębów, ponieważ stanowi on pożywkę dla bakterii, które przetwarzają go na kwasy niszczące nasze zęby. Unikajmy, więc wszelkich batonów, czekolad, cukierków, lizaków, słodzonych napoi, a szczególnie tych typu cola. Jeśli już koniecznie musimy się napić, to lepiej jest to zrobić przy pomocy rurki. Dzięki temu, zęby będą mieć znacznie mniejszy kontakt z dużą ilością szkodliwego cukru. Zamienić go możemy na inny cukier jak ksylitol, erytrytol czy melasy.

Odwiedzaj stomatologa

Bardzo ważną częścią dbania o zdrową jamę ustną są wizyty u dentysty. W przypadku, jeśli żaden ząb nas nie boli, możemy odwiedzać dentystę raz na pół roku w celu skontrolowania stanu zębów. Jeśli pojawi się ból, to trzeba jak najszybciej udać się do lekarza, aby później się nie okazało, że trzeba będzie podjąć drogie leczenie jak np. kanałowe.

Leczenie endodontystyczne jest długotrwałe i wymaga cierpliwości. Zwykle pomiędzy wizytami, ma się w zębie opatrunek. Zakładany on jest wtedy, kiedy ząb wymaga długiego i wieloetapowego leczenia. Wtedy, kiedy ząb jest długo leczony, nie ma sensu zakładać plomby, ale musi być on chroniony przed bakteriami, które pogorszyłyby stan zęba. Doskonałym rozwiązaniem jest w tym przypadku opatrunek, czyli plastyczny materiał, który zastępuje plombę. Co więcej, łatwo i szybko można go usunąć.

Opatrunek tymczasowy, możemy także zastosować w przypadku leczenia zachowawczego. Zwykle stosowany jest w miejscu, gdzie występuje głęboka próchnica, która dociera aż do miazgi zęba. W takim przypadku czyszczenie nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ wtedy mogłoby dojść do obnażenia nerwu i przymusu wykonywania leczenia kanałowego. Aby takiej sytuacji uniknąć lekarz zakłada opatrunek tymczasowy leczniczy. Ma on dwie funkcje. Działa bakteriobójczo oraz chroni zęba przed czynnikami zewnętrznymi.

 

 

Autorzy portalu

logo-footer

Strona poświęcona stomatologii zachowawczej oraz dziecięcej. U nas dowiesz się m.in jak leczyć próchnicę oraz jakie są rodzaje wypełnień. Zapraszamy do czytania.

Często czytane

Jak dbać o zęby dziecka, aby zapobiec próchnicy
Jakie zabiegi wykonuje się na zębach mlecznych ?
Fluor i jego zbawienna rola w diecie dziecka

Świeże newsy branżowe

Rodzaje wypełnień stomatologicznych
Jakie usługi wykonuje się w ramach stomatologii zachowawczej?
Czym jest opatrunek leczniczy w stałym zębie i kiedy się go zakłada?
© Copyright Pamieta-my. All Rights Reserved.