Z ostatniej chwili

Czym jest endodoncja ?

Większość ludzi chce mieć ładny uśmiech, ponieważ w dzisiejszych czasach, wygląd zewnętrzny ma bardzo duże znaczenie. Tak jak jeszcze za czasów naszych babć nikt ni przejmował się ubytkami zębów czy też zmarszczkami, tak dzisiaj większość stara się chodzić do dentysty i decyduje się na wygładzanie zmarszczek. Co jednak z tymi, którzy zabiegi dentystyczne ignorują? Zwykle ich zęby nie prezentują się zbyt dobrze. Nie sprawia to kłopotów, dopóki nie zaczynają one boleć. Wtedy trzeba już udać się do stomatologa, aby zaradził naszym troskom związanym z dolegliwościami bólowymi.

Bardzo często, jeśli zęby są zaniedbane, trzeba przeprowadzić zabieg leczenia kanałowego. Bardzo dużo ludzi, obawia się go, ponieważ nie tylko kojarzy on się nam z czymś strasznym, ale myślimy, że jest on bolesny. Nic bardziej mylnego, jest to leczenie, którego my nawet nie czujemy, ponieważ wcześniej podawane jest znieczulenie. Żaden lekarz nie przeprowadzi endodoncji bez znieczulenia.

Poznaj pojęcie endodoncji

Endodoncja, to inaczej potocznie nazywane leczenie kanałowe. Potrzebne jest ono wtedy, kiedy dochodzi do zapalenia miazgi. Przyczyny mogą być różne. Może to być np. duża ilość ubytku próchnicowego, duże wypełnienia, urazy zębów czy też wielokrotne leczenia tego samego zęba. Cały zabieg, polega na usunięciu zakażonej miazgi, wyczyszczeniu kanałów z resztek bakterii, które pozostały. Przy okazji dochodzi do ich mechanicznego powiększenia się. Są one następnie silnie dezynfekowane przy pomocy podchlorynu sodu lub ozonu. Kolejnym etapem jest opracowanie kanałów w taki sposób, aby pasowały do kształtu, który daje możliwość wypełnienia ich. Na końcu kanały są szczelnie wypełniane gutaperką, aby te bakterie, które pozostały nie przedostawały się poza otwór wierzchołkowy korzenia. Dzięki temu, nie infekują one kości dokoła zęba. Ostatnim etapem po leczeniu jest odbudowa korony zęba.

Zapobiegaj zamiast leczyć

Najlepszą ochroną przed takimi zabiegami są zdrowe zęby. Aby jednak Twoje takowe były, należy odpowiednio o nie dbać. Bardzo ważną kwestia jest przede wszystkim higiena jamy ustnej. Do tej kwestii zaliczamy szczotkowanie zębów, nitkowanie oraz płukanie płynem do higieny jamy ustnej. Szczotkować powinniśmy przynajmniej dwa razy dziennie, czyli rano i koniecznie wieczorem, ponieważ wtedy bakterie próchnicze mają największe pole do popisu. Po każdym szczotkowaniu powinniśmy sięgnąć po nitkę, którą wyczyścimy pozostałe resztki jedzenia spomiędzy zębów, z którymi nie poradziła sobie szczoteczka. Po całym zabiegu, pukamy usta płynem.

 

 

Autorzy portalu

logo-footer

Strona poświęcona stomatologii zachowawczej oraz dziecięcej. U nas dowiesz się m.in jak leczyć próchnicę oraz jakie są rodzaje wypełnień. Zapraszamy do czytania.

Często czytane

Jak dbać o zęby dziecka, aby zapobiec próchnicy
Jakie zabiegi wykonuje się na zębach mlecznych ?
Fluor i jego zbawienna rola w diecie dziecka

Świeże newsy branżowe

Rodzaje wypełnień stomatologicznych
Jakie usługi wykonuje się w ramach stomatologii zachowawczej?
Czym jest opatrunek leczniczy w stałym zębie i kiedy się go zakłada?
© Copyright Pamieta-my. All Rights Reserved.